What you need to know

Undergraduate academic administrators and officers serve as key contacts for individual departments and programs at MIT. Their responsibilities typically include advising and mentoring, degree lists and graduation preparation, faculty advisor assignments, grade reporting, orientation, policy implementation, registration, and UROP and thesis processing, among others.

Undergraduate officers are faculty members and senior lecturers involved with undergraduate advising and curriculum; responsibilities vary by department.

Visit the Office of Graduate Education for a list of graduate academic administrators and officers.

Academic administrators

Course

Department

Name

Room

Phone

1 Civil and Environmental Engineering Kiley Clapper 1-290 (617) 253-9723
2 Mechanical Engineering Jared Embelton 1-110 (617) 253-2305
3 Materials Science and Engineering Angelita Mireles 6-107 (617) 253-3302
4 Architecture Renée Caso 7-337 (617) 253-7792
5 Chemistry Jennifer Weisman 6-205 (617) 253-1845
6 Electrical Engineering and Computer Science Anne Hunter 38-476 (617) 253-4654
6 Electrical Engineering and Computer Science Vera Sayzew 38-476 (617) 452-3183
7 Biology Janice Chang 68-120 (617) 253-7344
8 Physics Catherine Modica 4-315 (617) 253-4842
9 Brain and Cognitive Sciences Jillian Auerbach 46-2005Q (617) 253-0482
10 Chemical Engineering Melanie Ester 66-366 (617) 253-4577
11 Urban Studies and Planning Ellen Rushman 9-413 (617) 253-9403
12 Earth, Atmospheric, and Planetary Science Megan Jordan 54-910 (617) 253-3380
14 Economics Gary King E52-304 (617) 253-0951
15 Sloan School of Management Natalie Petit E52-154 (617) 258-9349
15 Sloan School of Management Austin Ashe E52-154 (617) 258-9636
16 Aeronautics and Astronautics Marie Stuppard 33-202B (617) 253-2279

17

Political Science

Katherine Hoss

E53-483

(617) 253-3649

18 Mathematics Barbara Peskin 2-110B (617) 253-2416
20 Biological Engineering Dalia Fares 16-267 (617) 253-5804
20 Biological Engineering Catherine Greene 16-267 (617) 452-2465
21 SHASS Education Office Andrea Wirth 4-240 (617) 253-4441
22 Nuclear Science and Engineering Brandy Baker 24-102A (617) 253-3814
22 Nuclear Science and Engineering Heather Barry 24-104 (617) 258-5682
24 Linguistics and Philosophy Jennifer Purdy 32-D808 (617) 253-9372
21A Anthropology Irene Hartford E53-335L (617) 452-2837
21G Global Studies and Languages Joyce Roberge 14N-310 (617) 253-4550
21H History Meghan Pepin E51-255F (617) 324-5134
21L Literature Daria Johnson 14N-411 (617) 324-1659
21M Music and Theater Arts Nicole Paschal 4-243F (617) 253-5623
AFROTC Air Force ROTC Emmaline Strickland W59-114 (617) 253-4475
CMS/W Comparative Media Studies/Writing Shannon Larkin 14N-338 (617) 253-6668
CON Concourse Paula Cogliano 16-129 (617) 253-3200
ESG Experimental Study Group Paola Rebusco 24-608 (617) 253-7773
IDSS Institute for Data, Systems and Society Elizabeth Milnes E40-249 (617) 253-1182
MAS Media Arts and Sciences Linda Peterson E15-422 (617) 253-5114
SCM Supply Chain Management Justin Snow E40-359 (617) 324-6564
SDM System Design & Management William Foley E40-333 (617) 258-0291
STS Science, Technology, and Society Karen Gardner E51-163 (617) 253-9759
TER Terrascope Emily Martin 16-177A (617) 253-4074
WGS Women's and Gender Studies Emily Neill 14E-316 (617) 253-2642

Undergraduate officers

Course

Department

Name

Room

Phone

1 Civil and Environmental Engineering Amin Saurabh 1-241 (617) 253-8003
2 Mechanical Engineering Maria Yang 3-449B (617) 324-5592
3 Materials Science and Engineering Juejun Hu 13-4054 (302) 766-3083
4 Architecture Les Norford 5-418D (617) 253-8797
5 Chemistry Troy Van Voorhis 6-229 (617) 253-1488
6 Electrical Engineering and Computer Science Katrina LaCurts 38-587 (617) 253-5994
7 Biology Cathy Drennan 68-680 (617) 253-5622
7 Biology Adam Martin 68-459 (617) 324-0074
8 Physics Nergis Mavalvala 4-304 (617) 253-5657
9 Brain and Cognitive Sciences Laura Schulz 46-4011B (617) 253-7957
10 Chemical Engineering Barry Johnston 66-368 (617) 258-7141
11 Urban Studies and Planning Ezra Glenn 7-337 (617) 253-2024
12 Earth, Atmospheric, and Planetary Science Rick Binzel 54-426 (617) 253-6486
14 Economics Dave Donaldson E52-554 (617) 909-4920
15 Sloan School of Management Ray Reagans E62-382 (617) 715-4154
16 Aeronautics and Astronautics Jonathan How 31-233 (617) 253-3267
17 Political Science Charles Stewart E53-447 (617) 253-3127
18 Mathematics Steven Johnson 2-345 (617) 253-4073
18 Mathematics Ju-Lee Kim 2-442 (617) 253-7576
18 Mathematics William Minicozzi 2-371 (617) 253-3299
18 Mathematics Philippe Rigollet 2-279 (617) 324-2809
20 Biological Engineering Forest White  76-353F (617) 258-8949
22 Nuclear Science and Engineering Michael Short 24-204 (617) 347-7763
24 Linguistics and Philosophy (Philosophy) Tamar Schapiro 32-D928 (617) 715-5120
24 Linguistics and Philosophy (Linguistics) Donca Steriade 32-D828 (617) 253-4141
21A Anthropology Manduhai Buyandelger E53-335S (617) 324-5510
21G Global Studies and Languages Emma Teng 14N-303 (617) 253-4536
21H History Hiromu Nagahara E51-255G (617) 324-4977
21L Literature Noel Jackson 14N-432 (617) 452-3597
21M Music and Theater Arts (Music) Claire Conceison 10-270 (617) 851-5226
CMS/W Comparative Media Studies/Writing TL Taylor E15-327 (617) 324-4148
CON Concourse Anne McCants 16-135 (617) 258-6669
EDG Edgerton Center Amy Fitzgerald 4-405 (617) 253-7931
ESG Experimental Study Group Leigh Royden 24-610 (617) 253-1292
MAS Media Arts and Sciences V. Michael Bove E15-448 (617) 253-0334
OFY Office of the First Year Elizabeth Young 7-104 (617) 253-6786
STS Science, Technology, and Society William Deringer E51-188 (617) 253-9651
WGS Women's and Gender Studies Helen Lee 14E-316 (617) 258-8410